تعمیر اتوکلاو پزشکی

اتوکلاو پزشکی وسیله ای است که از بخار برای استریل کردن تجهیزات و اشیاء دیگر استفاده می کند. این بدان معنی است که همه باکتری ها ، ویروس ها ، قارچ ها از بین می روند. با این حال پریونها ، مانند موارد مرتبط با بیماری Creutzfeldt-Jakob ، و برخی از سموم آزاد شده توسط باکتری های خاص مانند Cereulide ممکن است با اتوکلاو کردن در دمای معمولی 134 درجه سانتیگراد به مدت سه دقیقه یا 121 درجه سانتیگراد به مدت 15 دقیقه از بین نروند. اگرچه طیف گسترده ای از گونه های باستانی ، از جمله Geogemma barosii ، می توانند در دمای بالاتر از 121 درجه سانتیگراد زنده بمانند و حتی تولید مثل کنند ، اما هیچکدام از آنها به عنوان یک عفونت شناخته نشده اند و در این صورت خطری برای سلامتی انسان ها ایجاد نمی کنند. در واقع ، بیوشیمی آنها بسیار متفاوت از خود ما است و میزان عمل آنها آنقدر کند است که میکروبیولوژیست ها نباید نگران آنها باشند.

اتوکلاوها در بسیاری از مکانهای پزشکی ، آزمایشگاهها و سایر مکانها یافت می شوند که برای اطمینان از استریل یک جسم مورد استفادهخ قرار می گیرند. امروزه بسیاری از ابزارهای جراحی (مانند forceps، needle holders و scalpel handles) معمولاً یکبار مصرف هستند و این دسته از تجهیزات را نمیتوان مجدد موارد استفاده قرار داد. ارائه اتوکلاوهای خورشیدی در مراکز درمانی روستایی یکی از پر اهمیت ترین موضوعات مورد بحث می باشد بدلیل پر هزینه بودن دستگاه اتوکلاو پزشکی .

نکته: كاغذ و ساير محصولاتي كه ممكن است در اثر بخار آسيب ببینند بايد به روشي ديگر استريل شوند. در تمام اتوکلاوها ، وسایل باید همیشه از هم جدا شوند تا بخار به طور مساوی در بار نفوذ کند.

اتوکلاو غالباً برای استریل کردن زباله های پزشکی قبل از دفع در جریان استاندارد زباله های جامد شهری استفاده می شود. به دلیل نگرانی های زیست محیطی و بهداشتی ناشی از احتراق فرآورده های حاصل از احتراق، این برنامه به عنوان جایگزینی برای سوزاندن رایج شده است ، به ویژه از واحدهای کوچک که معمولاً در بیمارستانهای انفرادی اداره می شدند. سوزاندن یا یک فرآیند اکسیداسیون حرارتی مشابه هنوز هم به طور کلی برای زباله های آسیب شناختی و سایر زباله های پزشکی بسیار سمی یا عفونی الزامی است.

بنابراین بسیاری از اتوکلاوهای درجه پزشکی محدود به چرخه های تأیید شده توسط تنظیم کننده محدود نمی شوند. از آنجا که آنها برای استفاده مداوم در بیمارستان بهینه سازی شده اند برای انجام تعمیر اتوکلاو پزشکی و تعمیر اتوکلاو بیمارستانی می بایست هزینه های کلانی پرداخت شود.