انواع اتوکلاو

در این مطلب قصد دارین تا به انواع اتوکلاو اشاره کنیم: قبل از اینکه به بررسی انواع اتوکلا به بپردازیم به شما خواننده گرامی توصیه می کنم که مقاله اتوکلاو چیست؟ را مطالعه کنید.

انواع اتوکلاو:

  1. اتوکلاو 25لیتری رومیزی
  2. دستگاه اتوکلاو رومیزی
  3. دستگاه اتوکلاو رومیزی با حجم 25لیتر
  4. دستگاه اتوکلاو رومیزیبا رنج دمایی از محیط تا 125 درجه سانتیگراد
  5. دستگاه اتوکلاو رومیزی دیجیتال
  6. تابلو ایزوله
  7. دستگاه اتوکلاو رومیزی دارای یک درب یک محوره
  8. دستگاه اتوکلاو رومیزی دارای تنظیم زمان تا 100 ساعت
  9. دستگاه اتوکلاو رومیزی دارای سیستم محافظ افزایش دما-فشار-کنترل درب

با توجه به نوع ابزارآلات ، اتوکلاوها به سه کلاس N و S و B طبقه‌بندی می‌شوند. این طبقه‌بندی به منظور صحت عملکرد استریلیزاسیون با توجه به نوع وسایل صورت می‌گیرد.

کلاس N : برای استریل کردن ابزار آلاتی استفاده میشود که جامد و بدون پوشش هستند. بر اساس استاندارد این اتوکلاو قادر است ابزار آلات جامد بدون پوشش را استریل نماید. به این ترتیب تضمینی برای استریل وسایل پوشش‌دار مانند  پارچه یا کاغذ های مدیکال و نیز وسایل حفره دار وجود ندارد.
کلاس S : وسایلی که در این نوع اتوکلاو می‌ توان استریل نمود توسط کارخانه سازنده مشخص می‌شود. این اتوکلاو می‌تواند ابزار آلات بدون پوشش جامد یا پوشش دار جامد ، مواد نساجی مثل پارچه ، گاز تک لایه و وسایل سوراخ دار B را استریل نماید. یک اتوکلاو کلاس S می‌تواند با پمپ وکیوم یا بدون آن تجهیز شود و قطعاً دارای سیکل خشک‌ کن است.
کلاس B : برای استریل کردن ابزار آلاتی که جامد و بدون پوشش و هم پوشش دار و دارای یک پمپ وکیوم با قدرت خیلی بالایی میباشد. اتوکلاوهای این رده دارای پمپ وکیوم قدرتمندی است که می‌تواند تا حدود ۰/۹- بار خلاء ایجاد کند.
دستگاه اتوکلاو سریع: اتوکلاو 3 دقیقه ای که یک اصطلاح نادرست است یا اتوکلاوهای سریع (Fast)این دستگاه در جاهایی استفاده میشود که نیاز به حجم استریلیزاسیون کمتری دارند از جمله میتوانیم به مراکز پزشکی اشاره کنیم.